Zarábajú vaše peniaze peniaze?

Pochopenie zložených úrokov a negatívnych úrokových mier

Ak sa chystáte pohodlne odísť do dôchodku, možno nie je nič jednoduchšie ako pochopiť úrokové sadzby.

Ľudia ukladajú svoje ťažko zarobené úspory na bankový účet a to aj vtedy, keď je úrok na účte menší ako jedno percento.

Ak máte v banke 10 000 EUR, ktoré sa úročia 0,5% p.a. na vašom sporiacom účte, generuje sa vám iba 50 EUR ročne, čo je menej ako 5 EUR mesačne. Čiže na konci jedného roka by ste mali mať na výpise z účtu 10 050 EUR.

V rovnakom čase sa však deje to, že ceny stúpajú o infláciu 2% ročne. To znamená, že ak ste dnes za 10 050 EUR kúpili 10 000 vajec, tak o ďalší rok by ste za tých 10 050 EUR kúpili iba 9 800 vajec. Čiže vašich dnešných 10 050 EUR má o rok reálnu hodnotu len 9 804 EUR.

Príklad:

10 050 EUR : 10 000 vajec = 1,005 EUR/vajce

1,005 EUR/vajce + 2% inflácia = 1,025 EUR/vajce

10 050 : 1,025 EUR/vajce = 9 804 EUR

Väčšina ľudí sa pozrie na svoj bankový výpis, vidia síce viac peňazí, ale nekorelujú to s rastúcimi cenami plynu, rastúcimi nákladmi za nájomné, stúpajúcimi cenami potravín atď.

Jedným z najlepších nástrojov zarábania peňazí je schopnosť použiť zložený úrok.

„Zložený úrok je ôsmy div sveta. Kto to chápe, zarobí. Kto to nechápe, nezarobí“.  Albert Einstein

Banky vám peniaze na vašom sporiacom účte zhodnocujú úrokom 0,5% p.a. za to, že si ich necháte na sporiacom účte, a požičiavajú ich iným za 5% p.a. za to, aby si kúpili auto. V tomto prípade banky zarobia viac ako 4% p.a. z vašich peňazí ročne. Znie to šialene, ale v tomto príklade sú sporitelia porazení.

Ako proti tomu bojujete? 

Len začnite rozmýšľať ako banky. Začnite sa snažiť prísť na to, ako môžu vaše vlastné peniaze zarobiť vyšší úrok.

To je presne to, čo v SHEA BEAT robíme. Nájdeme investície, ktoré prinášajú vyššie výnosy a umožňujeme ľuďom, aby sa na nich podieľali.

A teraz z iného súdka

Počuli ste už o negatívnych úrokových sadzbách? Nazývajú sa záporné úrokové sadzby. Vedeli ste, že majitelia nehnuteľností môžu dostávať  každý mesiac peniaze, pretože ich hypotéky majú záporné úrokové sadzby? Záporná úroková sadzba znamená, že veriteľ (banka) platí dlžníkovi (vlastníkovi nehnuteľnosti). Áno, a opäť sú sporitelia porazení.

Japonská banka, Európska centrálna banka a niekoľko menších európskych orgánov sa pustili do predtým nezmapovaného územia so zápornými úrokovými sadzbami. Ak sa tak stane, sporitelia budú opäť porazenými.

Stručne povedané, naozaj musíte venovať pozornosť tomu, čo sa deje s vašimi peniazmi a koľko vám dnes zarábajú. Vaša súčasnosť i budúcnosť, dosiahnutie cieľov a snov… tie sú od toho tiež závislé.

  • Kategórie