Ak
sa stanete vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, alebo dôjde k zmene druhu alebo výmery pozemku, účelu využitia stavby, bytu alebo nebytového priestoru alebo vám zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľností, ste povinný podať čiastkové priznanie k dani z nehnuteľností.
Najčastejšie zmeny, ktoré majú vplyv na podanie daňového priznania sú:
Ak
u vás došlo k zmene v období medzi 2. januárom 2020 a 1. januárom (vrátane) 2021, ste povinný podať daňové priznanie najneskôr do 31. januára 2021 – až na dve výnimky (ak ste nadobudli nehnuteľnosť dedením alebo dražbou). V týchto dvoch výnimkách musíte daňové priznanie podať do 30 dní od vzniku daňovej povinnosti.
Uvedieme si preto pár príkladov.
Príklad 1:
Byt, ktorý ste kúpili, bol zavkladovaný na katastri 18.07.2020. V tomto prípade podávate daňové priznanie najneskôr do 31.01.2021.
Príklad 2:
Zdedili ste byt a v pečiatke na Osvedčení o dedičstve je dátum nadobudnutia právoplatnosti 12.07.2020. Daňová povinnosť vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, keď Osvedčenie (rozhodnutie) o dedičstve nadobudlo právoplatnosť. V praxi to znamená, že na podanie daňvého priznania v tomto príklade máte 30 dní od 01.08.2020.
Príklad 3:
Zdedili ste byt spolu s bratom a mamou. Vy s bratom vlastníme každý ¼ a mama ½. V tomto prípade máte niekoľko možností.
Príklad 4:
Zdedili ste lúku a les po starých rodičoch. Môžu vzniknúť dve situácie:
Príklad 5:
V júni 2020 ste dostali do daru dom a v októbri toho istého roka ste ho predali. Za rok 2020 zaplatil daň pôvodný vlastník a to za celý kalendárny rok 2020. Vy daňové priznanie nepodávate, pretože k 01.01.2021 už nie ste vlastníkom domu. To bude musieť urobiť nový majiteľ, ktorému ste ho predali.
Ak
by však nastala situácia, že nehnuteľnosť by bola na nového vlastníka na katastri prepísaná až v roku 2021 (2. januára a neskôr), vec by sa podstatne zmenila. Daňové priznanie by ste museli podať vy a rovnako by ste museli platiť aj daň za r. 2021.
Príklad 6:
V máji 2020 som zdedil byt a už mám naň aj kupca. V prípade že ste nehnuteľnosť nadobudli dedením, musíte daňové priznanie podať do 30 dní od vzniku daňovej povinnosti.
Ak
ste zdedili byt a v pečiatke na Osvedčení (rozhodnutí) o dedičstve je dátum nadobudnutia právoplatnosti 23.06.2020. Daňová povinnosť vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni nadobudnutia právoplatnosti osvedčenia o dedičstve. V tomto prípade to znamená, že máte na podanie daňového priznania 30 dní od 01.07.2020 – musíte ho teda odovzdať najneskôr do 30.07.2020.
Pokiaľ ide o platenie dane, platiť budete len v prípade, že daň nebola vyrubená poručiteľovi (zosnulému). Daň by vám bola v tomto prípade vypočítaná pomerne, a to od 01.07.2020 do konca roka 2020. Keď byt v roku 2020 predáte, a v tomto roku prebehne aj zavkladovanie na katastri, znovu podáte daňové priznanie, tento raz čiastkové priznanie na zánik daňovej povinnosti, a to v termíne do 31.01.2021.
Príklad 7:
Byt ste kúpili v decembri, ale rozhodnutie z katastra ste dostali až v januári. Pre podanie daňové priznanie je (až na dve vyššie spomenuté výnimky) rozhodujúci stav k 1. januáru. Keďže nepoznáme presný dátum, mohli by nastať dve situácie.
Z uvedeného je vidieť, ako môže jeden deň rozhodnúť o tom, kto bude podávať daňové priznanie a platiť daň. Pri kúpe nehnuteľnosti sa stretnete s rôznymi, pre vás dôležitými dátumami – ako deň podpisu kúpno-predajnej zmluvy či deň, keď podáte návrh na vklad do katastra. Ale z pohľadu dane z nehnuteľností tieto dva dátumy nie sú vôbec dôležité.
Prehľad dátumov, ktoré rozhodujú o termíne podania daňového priznania
1.
Ak
nehnuteľnosť nadobudnete kúpou alebo darom, prípadne Vám nehnuteľnosť ubudne predajom či darovaním – je rozhodujúci dátum povolenia vkladu. To znamená, že kataster prepísal týmto dňom nehnuteľnosť zo starého vlastníka na nového vlastníka.
2.
Ak
nehnuteľnosť zdedíte – nie je z pohľadu dane z nehnuteľnosti rozhodujúci dátum povolenia vkladu v katastri, ale dátum nadobudnutia právoplatnosti Osvedčenia (rozhodnutia) o dedičstve.
3. Pri získaní právoplatného stavebného povolenia, kolaudačného rozhodnutia a rozhodnutia o zmene v užívaní stavby – je rozhodujúci dátum právoplatnosti rozhodnutia, ktorý vyznačí príslušný Stavebný úrad.
4. Pri ukončení výstavby drobnej stavby – dátum, keď ohlásite ukončenie výstavby drobnej stavby.
5.
Ak
nadobudnete nehnuteľnosť v dražbe – je dôležitý dátum nadobudnutia právoplatnosti dražby, alebo deň príklepu schválený súdom.
6. Pri vzniku užívania napr. záhradky v záhradkárskej osade – dátum, kedy ste sa stali členom združenia, alebo dátum, keď ste kúpili užívateľské práva od predchádzajúceho užívateľa.
7. Pri majetkovom vysporiadaní manželov po rozvode – dátum povolenia vkladu katastrom.
Daňové priznanie sa k dani z nehnuteľností sa vždy podáva na príslušnom mestskom alebo obecnom úrade, v ktorého katastri sa vaša nehnuteľnosť nachádza. Takže ak bývate napr. v Košiciach a zdedíte pozemok v Nitre, DP musíte podať v Nitre. Samozrejme kvôli tomu nemusíte do Nitry cestovať. Tlačivo si môžete stiahnuť zo stránky Ministerstva financií alebo si ho vypýtať na vašom mestskom či obecnom úrade.
Ak
tlačivo už máte a vyplníte ho, môžete ho poslať aj poštou.